EU s prototipom aplikacije za preverjanje starosti na spletu

4 hours ago 5
ARTICLE AD

Evropska komisija je danes predstavila smernice za zaščito mladoletnikov na spletu in prototip aplikacije za preverjanje starosti, katere namen je otrokom preprečiti dostop do škodljivih vsebin na spletu. Aplikacijo bo sedaj testiralo pet članic Evropske unije, cilj pa je, da bi vsaka članica EU razvila lastno aplikacijo za preverjanje starosti.

Smernice, ki jih je predstavila komisija, med drugim vsebujejo priporočila za obravnavo spletnega nasilja, škodljivih vsebin in nezaželenih stikov mladih z neznanci. Njihov namen je zmanjšati tveganja, s katerimi se mladi soočajo na spletu, pa tudi zaščititi njihovo zasebnost, je sporočila Evropska komisija.

“Za Evropsko komisijo je izjemno pomembno, da so naši otroci in mladi varni na spletu. Smernice o zaščiti mladoletnikov za spletne platforme so skupaj z novim načrtom za preverjanje starosti velik korak naprej v tem pogledu,” je pri tem povedala podpredsednica komisije, pristojna za tehnološko suverenost, varnost in demokracijo, Henna Virkkunen.

V luči prizadevaj za zaščito otrok na spletu namerava pet članic EU – Francija, Italija, Španija, Grčija in Danska – testirati prototip aplikacije za preverjanje starosti.

Peterica bo sodelovala s komisijo pri nadaljnjem razvoju aplikacije. Cilj pa je, da vsaka članica EU razvije lastno aplikacijo, saj imajo države glede dostopnosti do določenih vsebin na spletu različna pravila. Tako bi lahko prilagodile starostne omejitve za različne storitve – od spletnih strani s pornografijo ali igrami na srečo do družabnih platform, kot sta Instagram ali TikTok.

Aplikacija bo uporabnikom omogočala, da pri dostopu do omejenih spletnih vsebin preprosto dokažejo, da so starejši od 18 let. Hkrati pa bodo imeli popoln nadzor nad vsemi drugimi osebnimi podatki, kot sta njihova natančna starost in identiteta.

Ko bo aplikacija pripravljena, jo bodo lahko uporabniki prenesli in z njo preverili, ali lahko na podlagi starosti dostopajo do določenih spletnih strani in platform, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

EU ima sicer eno najstrožjih regulacij na področju digitalizacije in trenutno vodi več preiskav o tem, kako digitalne platforme varujejo otroke pred škodljivimi vsebinami.

Read Entire Article