ARTICLE AD
DZ je danes potrdil novelo zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki spreminja dostop do podatkov iz registra dejanskih lastnikov. Sprejel je dopolnili Svobode, da bodo do teh podatkov za potrebe raziskovalne dejavnosti na področju preprečevanja pranja denarja neovirano dostopali novinarji, raziskovalci in nevladniki.
Novela prenaša evropsko direktivo glede dostopa do registra dejanskih lastnikov. Po razsodbi Sodišča EU, da je prejšnja ureditev omogočala nesorazmeren dostop do nekaterih podatkov, je Evropska komisija spremenila direktivo tako, da je dostop do tega registra omejila na osebe, ki zanj izkažejo upravičen interes. Ta je izkazan, če je namen povezan z odkrivanjem in preprečevanjem pranja denarja ter financiranja terorizma in povezanimi predhodnimi kaznivimi dejanji.
Novela vzpostavlja jasnejšo pravno podlago za povezavo registra dejanskih lastnikov s ključnima informacijskima sistemoma, ki ga upravlja ministrstvo za finance in podpira poslovanje proračunskih uporabnikov ter ki ga upravlja ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj in je namenjen podpori izvajanju evropske kohezijske politike.
Zakon izboljšuje režim povratnih informacij. Po prejšnji ureditvi je urad za preprečevanje pranja denarja povratne informacije o izsledkih svojih preiskav v zvezi s sumljivimi transakcijami poslal le zavezancem, ki so podali prijavo, ne pa tudi tistim, od katerih je zahteval dodatne podatke v okviru izvajanja svojih preiskovalnih pooblastil. Po novem pa bo informacije o izidu preiskave poslal tudi zavezancem, ki so bili vključeni v postopek.
Novela spreminja še status častnih konzulov funkcionarjev, ki po novem niso več opredeljeni kot politično izpostavljene osebe. Slovenija je bila edina država EU, ki jih je uvrščala med politično izpostavljene osebe, v praksi pa se je pokazalo tudi, da takšen status nesorazmerno omejuje poslovne dejavnosti častnih konzulov v Sloveniji, ki so pogosto tudi lastniki ali nosilci upravljavskih funkcij v gospodarskih družbah.
Novelo je na glasovanju v tretji obravnavi podprlo 50 poslancev, sedem jih je glasovalo proti.