Dr. Milan Zver je ta teden izpostavil pomen svobodnih medijev brez cenzure

9 hours ago 10
ARTICLE AD

Dr. Milan Zver, evropski poslanec, je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu ta teden razpravljal o trenutnem stanju izvajanja Evropskega akta o svobodi medijev v državah članicah.

Po njegovih besedah akt prinaša pozitivne spremembe, še posebej na področju preglednosti lastništva v medijih, kar je še vedno velik izziv v postkomunističnih državah. Kljub temu opozarja na tveganja političnega nadzora, ki ga akt lahko omogoča, kar je že opazno v Sloveniji.

Akt o svobodi medijev: Priložnosti in izzivi

Dr. Zver je poudaril, da Evropski akt o svobodi medijev prinaša večjo preglednost lastništva, kar je nujno v državah, kjer stare strukture obvladujejo medijske hiše. Vendar je opozoril, da akt omogoča politični vpliv na medije, kar je v nasprotju z načeli svobode govora. Po njegovih besedah je pomembno, da se preprečijo politične zlorabe akta, saj je le tako mogoče zaščititi demokratične vrednote.

»Akt o svobodi medijev se je začel izvajati in če nepristransko pogledamo, da ga ne bomo samo hvalili, ali samo kritizirali, lahko rečemo, da prinaša tudi nekaj pozitivnega. Mislim zlasti na večjo lastniško preglednost, ki je predvsem problem v nekaterih postkomunističnih državah, kjer so si stare bivše strukture zagotovile odločilni vpliv tudi v medijih in ga imajo še danes,« je povedal poslanec.

Politična zloraba medijske svobode

Dr. Zver je opozoril, da si je politična levica s sprejemanjem akta pridobila večji nadzor nad mainstream mediji, kar vodi v cenzuro. To je, po njegovem mnenju, v nasprotju z vrednotami svobode govora, ki so temelj naše civilizacije. V Sloveniji je, kot pravi, politična levica z podporo bivše komisarke in zakonom o RTV že posegla v medijsko svobodo.

»Kultura, katere sestavni del so mediji, potrebujejo svobodo, ne regulacije, ne cenzure, ne nadzora,« je bil jasen poslanec, ki je dejal tudi, da je ključno vprašanje v povezavi z Aktom, kdo bo nadziral nadzornike.

Podpora svobodi na spletnih platformah

Dr. Zver je izpostavil tudi pozitivne primere na področju spletnih platform, kjer se lastniki, kot sta Musk in Zuckerberg, odpovedujejo cenzuri na svojih platformah. Takšna odločitev je po njegovem mnenju korak v pravo smer in prispeva k zaščiti svobode izražanja.

»Mimogrede, vesel sem, da se Musk in Zuckerberg na svojih platformah odpovedujeta cenzuri,« je dejal dr. Zver.

Evropski poslanec dr. Milan Zver tako poziva k previdnosti in premisleku pri implementaciji akta, da se zagotovi resnična svoboda medijev brez političnega pritiska in cenzure.

Spletno uredništvo

Read Entire Article