ARTICLE AD
Na čezmejnem območju med Slovenijo in Italijo dajejo kolesarskemu turizmu nov zagon s projektom CycleProMotion. Projekt prinaša oblikovanje skupne strategije za promocijo trajnostnega turizma in vzpostavitev povezanega turističnega produkta, ki bo kolesarjem omogočil doživetje čezmejne regije kot povezane destinacije.
Čeprav je bilo v preteklih letih vzpostavljene precej kolesarske infrastrukture, ta pogosto ostaja nepovezana in premalo usklajena med različnimi akterji, institucijami in ponudniki storitev. Zato so italijanska dežela Furlanija-Julijska krajina ter Gorenjska in Severna Primorska pripravil skupen projekt, ki bo povezal te tri regije v celoto in s tem nudil kolesarskim turistom bolj kakovostno in bolj usklajeno doživetje, so po današnjem uvodnem sestanku partnerjev projekta CycleProMotion v Novi Gorici povedali v izjavi za medije.
“CycleProMotion je projekt, ki povezuje že obstoječe strategije, akcijske načrte in implementacijo različnih mobilnostnih infrastruktur. Želimo torej povezati to čezmejno območje v enotno ponudbo produktov, ki se vežejo na počasno mobilnost oziroma potovanje s kolesi,” je v izjavi po sestanku povedal vodja projekta Simon Mokorel.
Načrtujejo, da bodo na Severnoprimorskem vzpostavili štiri pametne kolesarske postaje, ki bodo omogočale polnjenje električnih koles, dostop do brezžičnega interneta ter informacije o poteh in znamenitostih v neposredni okolici. Postaje bodo energetsko samozadostne in opremljene s solarnimi paneli, kar dodatno poudarja trajnostno usmeritev projekta.
“V teh štirih kolesarskih postajah bodo kolesarji dobili enako ponudbo, kot če bi k nam prispeli na primer z vlakom. Tu bodo dobili informacije, kam naprej, kje prespati, na voljo bo pitna voda, lahko bodo napolnili zračnice kolesa, lahko pa bodo svoja kolesa zaklenili celo v posebne bokse, kjer bodo varna. Ta štiri vozlišča bomo povezali med seboj,” je še povedal Mokorel.
Kolesarske postaje načrtujejo postaviti v Kranjski Gori, v občini Kobarid je načrtovana na Livku, tretja bo v občini Šempeter-Vrtojba, četrta pa v bližini obmorskega Sesljana v Italiji.
Projekt v ospredje postavlja tudi digitalizacijo turizma. S povezovanjem informacijskih točk in vzpostavitvijo digitalnih vozlišč bo poenoten in izboljšan dostop do informacij na celotnem čezmejnem območju. Na ta način bodo obiskovalcem na voljo enotne in ažurne informacije, obenem pa se bodo okrepile tudi vezi med lokalnimi skupnostmi, turističnimi ponudniki in javnimi ustanovami.
Glavni cilji projekta so spodbujanje trajnostne mobilnosti, povečanje socialne vključenosti ter krepitev gospodarskega razvoja regije. Vrednost projekta je 1,3 milijona evrov, Evropski sklad za regionalni razvoj pa bo zanj prispeval nekaj nad 370.000 evrov. Projekt je stekel 1. junija letos in bo trajal 30 mesecev.