ARTICLE AD
Sivka ni rastlina, ki bi ji lahko pristopili naključno. Njena rast poteka v ciklih, ki so prilagojeni podnebnim razmeram in sončni svetlobi. Če režemo brez razumevanja teh ciklov, sivki odvzamemo moč za oblikovanje cvetov in novih poganjkov. Vrt potem ne zadiši tako kot bi lahko, pa tudi pogled ni več enak.
Spomladanska rez prehitro prekine rastne hormone
Marsikdo jo začne oblikovati že zgodaj spomladi, še preden sploh razvije svoje značilne srebrnkaste liste. A s tem prekinemo njen hormonski vzgon in zmanjšamo možnosti za bujno cvetenje v poletnem delu leta.
Jesenska rez poveča možnost poškodb in gnitja
Jeseni pa sivka že vstopa v obdobje mirovanja. Če jo v tem času porežemo, tvegamo, da rane ne bodo zaceljene pred prvim mrazom. Posledica je pogosto propadanje spodnjega dela grma, pojav plesni in zmanjšana odpornost v naslednjem letu.

Brez obrezovanja se grm hitro postara in postane “lesena”
Sivka ni med tistimi rastlinami, ki bi same po sebi ohranjale lepo obliko. Če je ne obrezujemo, se razrašča navzven, sredica pa postane prazna in siva. Grm postane razcefran, neenakomeren in vse manj dišeč.
Neoblikovana sivka začne razpadati po sredini
Srčika grma začne lesneti in odmirati. Brez poganjkov znotraj krošnje se izgubi gostota, rastlina pa postane neodporna na dež, veter in temperaturna nihanja. Dolgoročno jo takšna nega vodi v propad.
Pravi trenutek za rez določa prihodnje cvetenje
Najboljši čas za obrezovanje je takoj po cvetenju
Po prvem valu cvetenja, običajno konec junija ali v začetku julija, je idealen trenutek za rez. Cvetovi so odcveteli, rastlina pa je še vedno v aktivni fazi. Z obrezovanjem spodbudimo novo rast in preprečimo prezgodnje olesenitev.
Takrat je steblo še prožno in rastlina ni izčrpana
Čeprav je pravkar končala cvetenje, ima še dovolj energije, da razvije nove poganjke. Ti bodo do jeseni dovolj močni, da preživijo zimo. Tako rastlina ohranja vitalnost in kompaktnost.
Poletna rez lahko povzroči še en val cvetov
V ugodnih letih, ko poleti ni ekstremne suše, sivka po rezi razvije nov sklop cvetnih poganjkov. Ti so manjši, a vseeno dišeči. Včasih zacveti celo sredi septembra.
Ob toplem vremenu in dovolj vlagi se pojavijo novi popki
Če po rezi pride obdobje z zmernimi temperaturami in nekaj padavinami, bo rastlina razumela signal kot začetek novega cikla. Ta drugi cvetni val ni pravilo, je pa prijetno presenečenje.
Tehnika rezi naj bo premišljena in nežna
Režite nad zelenim delom, nikoli v trd les
Največja napaka pri obrezovanju sivke je rez v olesenel del. Če odrežemo prenizko, pod točko kjer so še zeleni poganjki, rastlina pogosto ne razvije novih vejic. To je za mnoge začetnike usodna izkušnja.
Lesena stebla se težko celijo in pogosto ne poženejo več
Čeprav izgleda grm trdno, notranjost lesene osnove nima več brstov. Rez v takšen del pomeni skoraj vedno nepopravljivo škodo. Rastlina ostane z odprto rano, ki se lahko okuži ali preprosto ne zaraste.
Oblikujte grm v zaobljeno obliko brez ostrih robov
Sivka najbolje uspeva kadar ima obliko polkroga. Takšna razporeditev vej omogoča enakomerno osvetljenost in zračnost, kar zmanjša verjetnost bolezni.
Sivka bolje uspeva, če sledi naravni obliki
Kroglasta oblika posnema naravno rast, kot jo razvije v sredozemskem okolju. Tak grm je odpornejši proti vetru, dežju in vročini, pa tudi vizualno veliko prijetnejši.
Napake pri obrezovanju lahko uničijo celotno rastlino
Najpogostejše napake vključujejo napačen čas in globino
Prehitro, prepozno ali pregloboko – to so tri najpogostejše napake. Vsaka od njih ima svoje posledice, ki jih pogosto opazimo šele naslednjo sezono, ko sivka ne zacveti ali začne propadati.
Pogosto ljudje režejo prenizko ali prepozno v letu
Iz želje po natančni obliki marsikdo reže pod linijo, kjer še uspeva zelena rast. Drugi čakajo do septembra, ko že začne zmrzovati. Obe skrajnosti vodita do oslabljenega grma.
Napačno obrezana sivka ne zacveti več leto ali dve
Običajni rezultat napačne rezi je enoletna pavza v cvetenju. V hujših primerih sivka nikoli več ne doseže prejšnje gostote ali vonjav.
Včasih se poškodbe ne popravijo nikoli
Če poškodujemo koreninsko ravnovesje ali osrednji poganjek, se lahko rastlina dolgo muči, a nikoli več ne razvije popolnega grma.
Vrsta sivke določa način in pogostost obrezovanja
Navadna sivka ima drugačne potrebe kot francoska ali španska
V Sloveniji najpogosteje gojimo Lavandula angustifolia, ki cveti enkrat letno. V toplih krajih pa uspevajo tudi Lavandula stoechas in Lavandula dentata, ki cvetijo večkrat in hitreje rastejo.
Lavandula angustifolia cveti enkrat, Lavandula stoechas večkrat
Za prvo zadošča enkratna rez po cvetenju, druge pa potrebujejo lažjo rez že v zgodnjem poletju in morda še enkrat jeseni.
Različne sorte zahtevajo prilagojen ritem rezi
Poznavanje sorte ni le botanična radovednost. Od tega je odvisno, kako pogosto boste rezali in kakšna bo povprečna višina grma.
Opazujte listke cvetove in čas cvetenja, da ugotovite vrsto
Španska sivka ima debelejše liste in izrazito metuljaste cvetove, francoska svetlejše liste in večkratne valove cvetenja. Te informacije pomagajo načrtovati vzdrževalne reze.

Vremenske razmere naj bodo prvi kriterij pred rezjo
Rez opravite v suhem vremenu brez vročinskih valov
Dež ali vročina nista primerna za obrezovanje. Po dežju so stebla premehka in občutljiva na okužbe. Med vročinskim valom pa se rane ne zacelijo pravilno in rastlina trpi še dodatno.
Vlažno steblo po rezi je ranljivo za glivične bolezni
Če vlažen rez ni dovolj hitro sušen, se lahko razvije botritis ali pepelasta plesen. Takšne okužbe so trdovratne in lahko uničijo cel grm.
Idealno je rezati v jutranjih urah ob zmerni temperaturi
Zjutraj je rastlina hidrirana, svetloba je nežna, orositev pa že izginja. V takšnih razmerah se rane hitreje zaprejo, grm pa hitreje požene novo rast.
Takrat se rana hitreje zapre in ni tveganja za opeklino
Rastlina se čez dan lažje prilagodi, nima toplotnega šoka, rane niso izpostavljene neposrednemu žgočemu soncu in tudi škarje delujejo natančneje.
Dobro obrezana sivka je darilo za vaš vrt in opraševalce
Pravilna nega podaljša življenje rastline tudi na desetletja
Sivka, ki je bila redno pravilno obrezovana, lahko živi 20 let in več. Vsako leto je grm gostejši, cvetje bogatejše, vonj pa močnejši. Takšna rastlina postane srce vrta.
Sivka se vsako leto odebeli in ponovi vzorec bogatega cvetenja
S pravilnim obrezovanjem ustvarjamo spiralo uspeha – več cvetja pomeni več fotosinteze, več energije in posledično še več rastne moči.
Obrezana rastlina privabi več čebel metuljev in vonja
Zdrava sivka je pravi magnet za opraševalce. Njena olja so močnejša, barva intenzivnejša in učinek na vrt harmoničen. Poleg opraševalcev sivka vzpodbuja tudi sosednje rastline k boljšemu razvoju. Učinek se pozna v celotni mikroklimi vrta.
Objava Če imate doma sivko, je nikar ne režite v napačnem trenutku se je pojavila na Vse za moj dan.