Če boste ta vikend pekli lepinje, potem ne pozabite na podrobnosti

2 days ago 20
ARTICLE AD

V domači kuhinji se pogosto odločimo za peko kruha, a le redki se lotijo priprave lepinj. Pa vendar so ravno lepinje lahko eden najboljših dodatkov k vikend žaru, domačim burgerjem, čevapčičem ali sveži zelenjavi. Mehka sredica, rahlo hrustljava skorjica in vonj po peki pričarajo občutek bližine in gostoljubja.

Da bi bile domače lepinje res popolne, ni dovolj zgolj recept. Podrobnosti, kot so temperatura testa, vrsta moke in vlaga v pečici, naredijo razliko med povprečnim in odličnim rezultatom. Tokrat predstavljamo vse, kar morate vedeti, preden se lotite peke. Tudi, če jih pripravljate prvič.

Lepinje, črte, vzhajanjeLepinje, črte, vzhajanje

Osnova je testo, a ne katerokoli

Najpogostejša napaka pri pripravi lepinj je uporaba napačnega razmerja med moko, vodo in kvasom. Mnogo ljudi uporablja enake postopke kot pri peki belega kruha, vendar so lepinje bolj občutljive.

Uporabite mehko belo moko z visoko vsebnostjo glutena

Idealna moka za lepinje je tip 500 ali tip 400, vendar mora imeti vsaj 11 do 12 % beljakovin. To omogoča razteznost testa in kasneje tisto želeno napihnjenost med peko. Moka za pico je odlična izbira.

Voda naj bo topla, ne vroča

Če je voda pretopla, lahko deaktivira kvas. Če je prehladna, se fermentacija upočasni. Najboljše rezultate dobimo pri vodi med 35 in 37 °C. Testo mora biti nekoliko bolj mokro kot za klasični kruh – rahlo lepljivo, a elastično.

Ne pozabite na počitek

Po gnetenju naj testo počiva v pokriti posodi na toplem. Po prvem vzhajanju (približno eno uro) oblikujte posamezne kroglice in jih pustite počivati še 20 do 30 minut. Ravno ta drugi počitek naredi testo mehkejše in zračno.

Pečenje lepinj v domači pečici zahteva poseben pristop

Na prvi pogled se zdi, da gre za enostavno nalogo. Vklopiš pečico, položiš testo na pekač in spečeš. A ravno tu pridejo do izraza podrobnosti, ki ločijo suho lepinjo od rahle in dišeče mojstrovine.

Segrejte pečico na maksimum

Domače pečice običajno segrejejo do 250 °C. Pred peko naj bo pečica segreta vsaj 30 minut. Če imate kamnito ploščo ali šamotni kamen, jo postavite v pečico med segrevanjem – simulira temperaturo pekarske peči.

Dodajte vlago

Takoj po vstavitvi lepinj poškropite notranjost pečice z vodo (uporabite razpršilnik) ali dodajte vročo vodo v pekač na dnu. Para omogoči, da se lepinje dvignejo enakomerno in da ostanejo mehke.

Čas peke naj bo kratek in intenziven

Lepinje pečemo hitro – od 6 do 9 minut, odvisno od pečice in debeline. Pazite, da jih ne zapečete preveč, saj s tem izgubijo svojo prožnost. Če se napihnejo, kot pita kruh, jih lahko uporabite tudi kot žepek za nadev.

Oblika, rezi in površina niso naključje

Tudi vizualni vtis šteje. Lepinje, pečene brez oblike ali označbe, lahko delujejo neprivlačno in se ne spečejo enakomerno.

Na vrhu naredite rahle zareze

S konico noža ali robom dlančnika naredite vzorec križa ali nekaj diagonalnih zarez. To pomaga pri enakomernem vzhajanju in doda estetiko.

Po potrebi jih nežno sploščite

Testo pred peko nežno pritisnite z dlanmi, da se razporedi v ploščat disk. Ne uporabljajte valjarja – to poruši strukturo mehurčkov, ki so nastali med vzhajanjem.

Premažite z vodo ali kislo smetano

Tik pred peko lahko lepinje premažete z rahlo slano vodo ali mešanico kisle smetane in vode. Tako dobijo sijočo površino in rahlo mehkejšo skorjo.

LepinjeLepinje

S čim jih postreči za najboljši vtis

Lepinje niso le kruh, so osnova za številne odlične jedi. Pravilna izbira dodatkov naredi vikend pečenje doživetje, ki bo navdušilo družino ali goste.

Klasično z žarom

Postrezite jih ob čevapčičih, ražnjičih ali rahelno pečeni zelenjavi. Ne pozabite na čebulo, ajvar, kajmak ali domačo tzatziki omako.

Kot krušni žep

Če se med peko napihnejo, jih prerežite in uporabite kot žepek. V notranjost dodajte piščanca, solato, paradižnik in jogurtovo omako.

Polnjene lepinje iz ponve

Preostanek lahko naslednji dan uporabite kot osnovo za polnjene lepinje. Rahlo jih zmočite, prerežete in na hitro popečete na ponvi z notranjim nadevom iz sira, šunke ali jajc.

Primer iz prakse: družinsko pečenje z napako in naukom

Tanja iz Maribora je želela presenetiti družino z domačimi lepinjami za sobotni piknik. Uporabila je recept, ki ga je našla na spletu, in uporabila hladno vodo ter ostro moko. Testo ni vzhajalo, skorja je bila trda, lepinje pa debele in zbite.

»Drugi poskus sem naredila s toplo vodo, mehko moko za pico in pustila testo počivati dvakrat. Lepinje so bile mehke, napihnjene in noro dobre. Razlika je bila neverjetna. Nikoli več jih ne kupim v trgovini,« pove Tanja, ki zdaj peče lepinje vsaj enkrat na mesec.

Kaj lahko gre narobe in kako to popraviti

Tudi pri dobrih receptih se včasih kaj zalomi. A napake so popravljive, če vemo, zakaj do njih pride.

Lepinje ostanejo zbite in se ne napihnejo

To običajno pomeni, da je bilo testo preveč suho, pečica premalo segreta ali da ni bilo dovolj pare. Naslednjič dodajte malo več vode in podaljšajte vzhajanje.

Pretrda skorja

Če lepinje pečete predolgo ali pri previsoki temperaturi brez pare, bodo izgubile mehkobo. Premažite jih s smetano ali jih po peki ovijte v kuhinjsko krpo.

Testo ima neprijeten kisel vonj

To se zgodi, če ga vzhajate predolgo ali pri previsoki temperaturi. Uporabljajte manj kvasa in hladnejši prostor za počasnejšo fermentacijo.

S shranjevanjem ohranite svežino

Lepinje se najbolje jedo sveže, a če jih ostane, jih lahko ohranite za naslednji dan.

Shranjevanje na sobni temperaturi

Zavite v čisto kuhinjsko krpo in hranjene v plastični vrečki ostanejo mehke do naslednjega dne. Ne hranite jih v hladilniku – postanejo gumijaste.

Zamrzovanje

Ohlajene lepinje lahko zamrznete. Ovijte jih v folijo ali jih dajte v vrečko za zamrzovanje. Odmrznite jih pri sobni temperaturi in po želji na hitro pogrejte v pečici ali na ponvi.

Objava Če boste ta vikend pekli lepinje, potem ne pozabite na podrobnosti se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article