ARTICLE AD

Čez dobra dva tedna bodo znani rezultati najpomembnejšega zrelostnega izpita zadnjih nekaj let. Najkasneje 1. avgusta bomo namreč izvedeli, ali je Evropska komisija uspešno prestala preizkušnjo v obrambi lastnih interesov. Po presenetljivi napovedi predsednika ZDADonalda Trumpa o uvedbi 30-odstotne carine na uvoz večine blaga iz EU, se v teh dneh trgovinski ministri unije strinjajo, da se je treba z Washingtonom pogajati na vseh nivojih, saj je podpis trgovinskega dogovora več kot nujen.
Po mnenju Martina Figlja, solastnika družinskega vinarskega podjetja Fiegl, bi bilo 30-odstotno ocarinjenje za italijansko kmetijstvo zelo velik problem, za vinarstvo pa naravnost katastrofalno. »V primeru 10-odstotnih carin bi si lahko z uvozniki še nekako prišli naproti, s 30-odstotno stopnjo pa bi naša vina izpadla z ameriškega trga, saj bi postala predraga za potrošnike,« nam je povedal Figelj, ki poudarja, da so zato vinarji vse bolj zaskrbljeni. Veliko težavo predstavlja predvsem dolgo trajajoča negotovost, ki jo po eni strani povzročajo nepredvidljive izjave in grožnje predsednika ZDA, po drugi strani pa večmesečno cincanje evropskih odločevalcev. Dela zato nikakor ni mogoče načrtovati.
»Bliža se čas trgatve in velike kleti ne vedo, kaj bo z izvozom v ZDA, pa tudi koliko grozdja naj nabavijo za naslednjo letino. Negotovost je zelo velika,« je še dodal vinar z Oslavja.