ARTICLE AD
Mnogi zdravniki se strinjajo, da je redna uporaba fermentiranih mlečnih izdelkov, ki vsebujejo bakterije, koristne za črevesno mikrofloro, osnova zdravega načina življenja in pravilne prehrane. Vendar pa nimajo vsi ti izdelki blagodejnega učinka na človeško telo. Kot piše portal Krstarica je dietetičarka Darija Rusakova sestavila seznam fermentiranih mlečnih izdelkov, ki so lahko škodljivi za zdravje.
Jogurti z dodatki
Jogurti z različnimi dodatki niso naravno ‘mleko’, saj vsebujejo veliko več ogljikovih hidratov kot katerikoli drug fermentiran mlečni izdelek. Zaradi nenaravnih dodatkov in velike količine sladkorja, ki moti absorpcijo kalcija, spadajo bolj med sladice kot med mlečne izdelke.
Mlečni izdelki brez maščob
Čeprav jih večina uživa v prepričanju, da so nizkokalorični in zdravi, mlečni izdelki z nizko vsebnostjo maščob v resnici niso nič od tega. Dejstvo je, da takim jogurtom za dosego želene konsistence dodajajo škrob, ki je kaloričen skoraj toliko kot ogljikovi hidrati. Težava je v tem, da mleko brez maščob ne nasiti telesa, temveč nasprotno – spodbuja apetit s povečanjem ravni sladkorja v krvi.
Mastna kisla smetana
Kisla smetana z vsebnostjo maščobe 25–30 % je ena izmed najtežje prebavljivih živil, saj moti delovanje trebušne slinavke in jeter. To pa ne pomeni, da bi se ji morali popolnoma odpovedati. Da bi se izognili prebavnim težavam in tveganju za razvoj bolezni prebavil, je dovolj, da izberete tisto z nižjo vsebnostjo maščob – 10–15 %.
Fermentirani mlečni izdelki in mikrobiom – več kot samo probiotiki
V zadnjih letih znanstveniki vse bolj raziskujejo pomen črevesnega mikrobioma – to je skupnost več kot 100 trilijonov mikroorganizmov, ki prebivajo v našem prebavnem traktu. Fermentirani mlečni izdelki, kot so jogurt, kefir in kislo mleko, so pogosto izpostavljeni kot pomemben vir “dobrih bakterij” (probiotikov), ki pomagajo vzdrževati ravnovesje mikrobioma.
A zanimivo je, da vsi fermentirani izdelki nimajo enakega učinka. Komercialno pridelani jogurti z dodatki, umetnimi sladili in konzervansi lahko celo porušijo mikrobiomsko ravnovesje, namesto da bi ga podprli. Nekatere raziskave kažejo, da prekomerno uživanje takšnih izdelkov lahko zmanjša raznolikost koristnih bakterij, kar je povezano s težavami, kot so napihnjenost, prebavne motnje in celo povečano tveganje za debelost.
Po drugi strani pa naravni, nepasterizirani in doma narejeni fermentirani izdelki vsebujejo širši spekter koristnih bakterij in imajo boljši vpliv na zdravje. Tako postaja jasno, da ni dovolj le uživati fermentirane izdelke – pomembno je tudi, kateri izdelki so to in v kakšni obliki jih uživamo.
(us; Foto: Pixbay)
The post 3 mlečni izdelki, ki najbolj ogrožajo zdravje: uničujejo črevesno floro in neopazno redijo first appeared on NaDlani.si.